Alle fem sessioner er beskrevet nedenfor, så du kan få et indblik i, hvordan et forløb af flyskræk kan forløbe.
Desuden har hun her fortalt om, hvordan TFT/EFT i øvrigt bruges derhjemme, og hvordan dette redskab er blevet en del af hendes liv.
Flyskræk
Min fobi var flyskræk. Jeg er en kvinde på 43 år, der ikke har været ude at flyve i næsten 20 år. Alt i alt har jeg fløjet 10 gange, men min sidste tur satte en brat stopper for AL FLYVNING.
Sidste flyvetur for 20 år siden
Har aldrig følt mig tryg i et fly, det har altid været noget, der bare skulle overstås. Har nok også været rigtig uheldig altid at komme i uvejr, hvilket har gjort mig endnu mere bange.
Den sidste tur, jeg var på, var fra Caribien, hvor vi stort set havde dårligt vejr i 8-9 timer ud af de 11. Jeg svor for mig selv, at hvis jeg overlevede denne tur, ville jeg ALDRIG sætte mig ombord på et fly igen.